برنامه نویسی جامع و ماشین کاری قطعات با ماشین های کنترل عددی (CNC) - و 380 صفحه

برنامه نویسی جامع و ماشین کاری قطعات با ماشین های کنترل عددی (CNC) - و 380 صفحه
مدل کالا: فایل Word
موجودی: در انبار
قیمت: 35,000 تومان

مقدمه :

كنترل عددي توسط كامپيوتر (CNC) فرآيند ساخت قطعه ماشينكاري مي‌باشد. عمل توليد به وسيله كنترل‌كننده‌هاي كامپيوتري كنترل مي‌شود. كنترل كننده از يك موتور براي به حركت درآوردن هر محور ماشين‌ابزار استفاده مي‌كند و جهات و سرعت و طول زماني گردش هر موتور را تنظيم مي‌كند.

برنامه حركت مسير ابزار در كامپيوتر ماشين برنامه‌ريزي شده و به وسيله اپراتور، آن برنامه به اجرا درمي‌آيد. برنامه شامل اطلاعات نقطه‌اي عددي با فرمان كنترل و كدهاي عملكردي ماشين مي‌باشد. كنترل عددي (NC) عبارت اصلي داده شده به اين تكنولوژي است و هنوز براي دستگاه‌هاي CNC نيز همان عبارت به كار گرفته مي‌شود.

كنترل عددي (Numerical Control (NC)) عبارت است از كنترل اعمال ماشينكاري به وسيله اعدادي كه به جاي نقشه و شابلون در اختيار ماشين قرار داده مي‌شود. به عبارت ديگر كنترل عددي عبارت است از انجام و تكميل مراحل مختلف كار به كمك معلومات ذخيره شده به شكل برنامه‌هاي رمزي و بدون دخالت ماشينكار.

علت وجود ماشين‌هاي NC (ماشين‌هاي ابزار با كنترل عددي)، احتياج به ساخت قطعات با تعداد زياد، كيفيت بالا و قيمت اقتصادي بوده است. وظيفه چنين ماشين‌هايي، آماده كردن قطعه كار و كنترل تمام مراحل ساخت از نظر كيفي و كمي تا پايان عمليات ماشينكاري است.

امروزه كنترل عددي درماشين‌هاي CNC, NC به قدري پيشرفت نموده كه يك ماشين قادر است كليه مراحل ساخت يك قطعه اعم از تنظيم، براده‌برداري، تعويض ابزار و ... را به طور اتومات و بدون دخالت فرد انجام دهد.

ماشين NC براي ساخت يك قطعه احتياج به برنامه كار و ابزارهاي مورد لزوم دارد. براي اين كار ابتدا قطعه مورد نظر طراحي و نقشه فني  آن رسم، تمام مشخصات كمي و كيفي نظير ابعاد و تلرانس قسمت‌هاي مختلف در اختيار برنامه‌نويس قرار داده مي‌شود. همزمان با اين كار متصدي تهيه ابزار نيز ابزارهاي لازم را تهيه، فرمي از مشخصات ابزار و امكانات كاري آن‌ها نظير سرعت برش و مقدار بار مجاز را به برنامه‌نويس تحويل مي‌نمايد.

برنامه‌نويس با توجه به اطلاعاتي كه از طرح و ابزار اخذ نموده و با در نظر گرفتن مشخصات توانايي‌هاي كاري ماشين مورد نظر مراحل انجام كار را روي فرم‌هاي مخصوص برنامه‌نويسي به صورت شماره‌ها و كدهاي رمزي ثبت مي‌نمايد.

اين برنامه توسط كارت‌هاي سوراخ‌دار، نوار مغناطيسي يا ديسك مغناطيسي يا نوار سوراخ‌دار كه قابل درك براي ماشين است تهيه مي‌شود. به عبارت ديگر برنامه را به زبان ماشين ترجمه مي‌كنند.

پايان‌نامه حاضر در 10 فصل جمع‌آوري شده است كه در زير به طور خلاصه توضيح داده مي‌شود.

در فصل اول، در مورد سيستم‌هاي ساخت و اتوماسيون بحث شده كه جايگاه CNC را در صنعت نشان مي‌دهد و توجيهات كيفي، كمي و اقتصادي آن را بيان مي‌كند.

در فصل دوم، سير تكامل، كاربردها، استانداردهاي كنترلر، CNC مورد بررسي قرار گرفته كه به بيان چگونگي شكل‌گيري ساختار CNC از زمان انقلاب صنعتي تا به حال مي‌پردازد.

در فصل سوم، به بيان ساختمان مكانيكي ماشين‌هاي كنترل عددي پرداخته شده كه به طور مختصر ماشين (بدنه، ساختار مكانيكي، راهنما) تجهيزات كمكي مورد استفاده در CNC توضيح داده شده است. در بخش دوم، به بررسي ساختار ماشين‌هاي تراش و فرز CNC پرداخته شده است.

در فصل چهارم، سيستم‌هاي كنترل، محورهاي مختصات و سيستم‌هاي مختصات معرفي شده كه به ما در نوشتن برنامه كمك شاياني مي‌كند.

درفصل پنجم، با زبان‌هاي عمده برنامه‌نويسي، چگونگي آماده كردن برنامه و اعمال لازم قبل از نوشتن برنامه آشنا مي‌شويم. مواردي از قبيل كدهاي CNC، فازهاي اصلي برنامه، چگونگي استفاده از جداول در برنامه‌نويسي و محاسبات مربوط به نرخ براده‌برداري مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

در فصل ششم و هفتم به معرفي كدهاي مورد استفاده در برنامه‌نويسي ماشين‌هاي فرز و تراش مي‌پردازد و حالت استاندارد و كلي هر كد را با شكل مربوط به آن نشان داده است، كدهاي معرفي شده كدهايي است كه درنرم‌افزار CNCez كاربر دارد.

در فصل هشتم به چگونگي نصب و استفاده از نرم‌افزار شبيه ساز CNCez پرداخته شده است. علت معرفي اين نرم‌افزار اين است كه كار با آن براي افراد مبتدي راحت است و نياز به مهارت خاصي ندارد. همين كار را در نرم‌افزارهايي مانند CATIA يا Master Cam مي‌توان انجام داد ولي نياز به مهارت ويژه‌اي دارد.

در فصل نهم، زبان‌هاي ديگري كه در برنامه نويسي ماشين‌هاي كنترل عددي كاربرد دارد، معرفي شده است.

فصل دهم. جهت نوشتن برنامه براي توليد يك قطعه، بهتر است. قبل از آن ديد كلي نسبت به چگونگي كاركرد قطعه، موارد استفاده آن و چگونگي طراحي و محاسبات مربوط به آن داشته باشيم در اين فصل انواع بادامك، انواع حركت پيرو و چگونگي رسم بادامك توضيح داده شده است و در پايان برنامه CNC چند نمونه بادامك ارائه شده است.

در قسمت ضميمه‌ها كدهاي مختلف كه در زبان‌هاي مختلف كاربرد دارد معرفي شده است.


فصل اول: سیستم های ساخت و اتوماسیون
فصل دوم:کنترل عددی
فصل سوم:بررسی ساختمان مکانیکی ماشین های CNC
فصل چهارم : سیستم های کنترلی
فصل پنجم: مقدمه برنامه نویسی ماشین های تراش و فرز CNC
فصل ششم: برنامه نویسی فرز CNC
فصل هفتم : برنامه نویسی تراش CNC

پشتیبانی و توسعه: اپن کارت فارسی
کلیه حقوق نزد فروشگاه پایان نامه مهندسی مکانیک محفوظ است. @ 2020